Królu chwały daj, abyśmy oglądali Twoje
oblicze i byli podobni do Ciebie. Alleluja !

Na Madagaskarze Wielkanoc, jak i cały okres wielkanocny, są o wiele skromniej przeżywane niż w Polsce. Jest to okres przednówka, stare zapasy żywności skończą się, a do nowych trzeba czekać jeszcze dwa miesiące. Podstawowym menu to maniak, ewentualnie owoce drzewa chlebowego – trzy razy dziennie – z dodatkiem liści manioku, fasoli czy rybki. Zwyczaj święcenia pokarmów w Wielka Sobotę nie jest tutaj znany.
W Parafii Ankakarana, gdzie od 4 lat służę posługą kapłańską, poważnym problemem jest tabu w stosunku do bliźniąt. W przeciągu ostatniego miesiąca trzykrotnie urodziły się bliźnięta. W dwóch przypadkach trzeba było szukać zastępczej rodziny dla pierwszego urodzonego bliźniaka. W przeciwnym razie noworodek jest skazany na śmierć… Praca misyjna, ewangelizacja tych regionów wymaga dużej cierpliwości i wiary, że mentalność tych ludzi kiedyś się zmieni.
Ilość chrztów, I Komunii, małżeństw sakramentalnych z każdym rokiem wzrasta. „Chwyciły” pierwsze Piątki miesiąca, na które przychodzi dużo wiernych z buszu, często maja do pokonania prawie 30 km. Zwłaszcza młodzież jest liczna. To cieszy, ale i też zobowiązuje. Nadal jeszcze jest na ukończeniu kościół w Bema. Problem mostu, dowozu materiałów budowlanych. Most juz prawie na ukończeniu. Luty, marzec to okres deszczowy na Madagaskarze. Wykorzystaliśmy na odremontowanie, odmalowanie i zainstalowanie światła w szpitalu i porodówce. W przygotowaniu budowa kuchni i pomieszczeń do nocowania dla rodzin, które przybyły z buszu z chorymi czy z kobietami rodzącymi.
Oby radosne Alleluja codziennie rozbrzmiewało w naszych sercach i było potwierdzane w codziennych realiach naszego życia i pielgrzymowania do Naszego Ojca w niebie, gdzie Alleluja – Chrystus prawdziwie Zmartwychwstał – będzie i naszym udziałem.

Zawsze pamiętający w modlitwie i proszący o modlitwę
ks. Marek z parafianami z Madagaskaru

Życzenia wielkanocne z Madagaskaru