Przejdź do treści

List do ofiarodawców

  • przez

Ankarana, Boże Narodzenie 2015 r.

DRODZY PRZYJACIELE MISJI na MADAGASKARZE!!!
…Chrystus nam się narodził, uwielbiajmy Wcielone Słowo.

W atmosferze radosnych świąt Bożego Narodzenia proszę przyjąć kilka wieści, nie zawsze radosnych, z dalekiego Madagaskaru, a zwłaszcza z parafii w Ankarana. Ubiegły rok był rokiem szczególnie bolesnym. Ponad 400 dzieci (od wieku niemowlęcego do 10 lat) z całego buszu w Ankarana odeszło do Pana. Przyczyny epidemii do dzisiaj są niewyjaśnione. W niektórych wioskach po dwa, trzy pogrzeby dziennie. Obecnie sytuacja jest opanowana. Niestety wiele czasu potrzeba by na dobre obeschły łzy rodziców. Innym problemem kilku wiosek w moim buszu jest obecność krokodyli. Tu też smutny bilans. Zginęła matka trojga dzieci a kilka osób zostało dotkliwie poranionych podczas połowu ryb. Problem złodziei bydła też nie rozwiązany. W roku 2015, na terenie parafii, dokonano ponad 50 napadów i kradzieży bydła. Zginęło prawie 20 osób! Władze państwowe nadal są bezradne. Ludzie organizują ekipy samoobrony. Każdej nocy kilku mężczyzn, na obrzeżach wioski, czuwa nad bezpieczeństwem mieszkańców. W sąsiedniej parafii Befotaka, praktycznie wszyscy mieszkańcy opuścili swoje domy i zagrody. Ponad 4 tys. ludzi schroniło się w Midongy lub u swoich krewnych czy u znajomych. Nasza diecezja Farafangana, od dwóch lat oczekuje z nadzieją nominacji nowego biskupa, a wierni z Namohora i Bema (parafia Ankarana) na poświęcenie nowych kościołów przez nowego biskupa.

Nadal wycinanie lasów, wypalanie łąk i pastwisk jest zjawiskiem powszechnym. Wierni z Ankarana, z dużym zaangażowaniem już posadzili prawie 8 tyś drzewek. Lekko poprawił się poziom nauczania w szkołach państwowych. Wyniki egzaminów ostatniej klasy gimnazjalnej 15%, liceum ogólnokształcące 20 % wszystkich zdających. Chyba biblioteka parafialna do tego też się przyczyniła. Pisząc ten list jeszcze nie wiem jak wypadnie kolejna pielgrzymka piesza do Vondrozo. Ruszamy w przyszłym tygodniu. Z powodu mojego urlopu wszystkie Pierwsze Komunie, Chrzty odbędą się w okresie Bożego Narodzenia. Dzieci i młodzież są fantastyczne! Wszelkie spotkania, rekolekcje – frekwencja gwarantowana – zawsze pełny kościół. Sporo młodzieży pomaga mi często w naprawie dróg.

Rok 2016 zapowiada się też pod znakiem budów. Tym razem Firinga i Ambalavato. Kamienie i piasek wierni powoli gromadzą. Zapał i nadzieja ich nie opuszcza. W tym miejscu wielki ukłon w stronę Wszystkich Ofiarodawców i Dobroczyńców. W miarę możliwości i odwagi – POMÓŻCIE IM!, są tego warci. Budowy z kamienia, cementu i blachy są solidne, przetrwają nas, a w drodze do Domu Ojca Niebieskiego będziemy mieli zaplecze modlitewne malgaskich chrześcijan.

Na zbliżające się święta przeżywania tajemnicy, kiedy to Słowo Odwieczne stało się ciałem i zamieszkało między nami, wraz z moimi wiernymi, przesyłam jak najgorętsze życzenia świąteczne. Wszystkim Przyjaciołom Misji, waszym rodzinom, krewnym, znajomym, wszystkim ludziom dobrej woli życzymy obfitości Łask Bożych, radości bycia dzieckiem Boga na co dzień. Odwagi na zmierzanie się z przeciwnościami losu, przeplatanej nadzieją chrześcijańską.

Zapewniamy o pamięci modlitewnej, a każdego miesiąca są sprawowane dwie Msza św.: jedna za żyjących Ofiarodawców, druga za Ofiarodawców, którzy odeszli już do Pana.

ks. Marek Maszkowski C.M. – Misjonarz z Ankarana, Madagaskar

Na pierwszym planie zgromadzone kamienie na budowę kościoła.
Ofiary pieniężne można wpłacać na konto:
BOŚ SA o/Bydgoszcz 09 1540 1030 2103 7508 7115 0001
Zapraszam serdecznie na moją stronę internetową:
www.misjamadagaskar.eu
Podaję nowy adres do korespondencji e-mailowej:
marekmisjo@gmail.com

Drodzy Przyjaciele, w miarę możliwości odpowiadam na Wasze e-maile z kilkudniowym opóźnieniem, ponieważ w Ankarana nie ma odpowiedniego zasięgu i muszę korzystać z połączenia internetowego w Farafangana, oddalonego o ok. 41 km. Ponadto, wszystkie zdjęcia zamieszczone w kalendarzach wydanych poprzednio oraz na 2016 rok., były zrobione przeze mnie lub katechistę i dotyczą wyłącznie mojej obecnej posługi duszpasterskiej w parafii Ankarana.

Szczęść Boże Wam Wszystkim na cały 2016 Rok!!!

Korzystając z tej witryny, zgadzasz się zaakceptować naszą Politykę Prywatności i Politykę Cookies
Translate »