Przejdź do treści

Uzupełnione archiwum

  • przez


Z radością informujemy, że nasze archiwum zostało uzupełnione o kolejne numery.
Pierwszy numer Wiadomości Misyjnych, jako wiadomości od Księży Misjonarzy i Sióstr Miłosierdzia z polskiej misji w Chinach, wyszedł na święta wielkanocne roku 1935. O sytuacji tamtejszego Kościoła możemy przeczytać tak:

Apostolska Prefoktura Shuntehfu podzielona jest na 7 ogromnych parafiij. W każdej z nich pracuje jeden lub dwóch Księży Misjonarzy Polaków. Każda parafja przy kościele posiada szkołę dla dziewcząt i drugą dla chłopców, katechumenat, czyli szkołę, w której uczą się dorośli poganie katechizmu i przychodnię oczną. Wszystko to jest miejscem propagandy katolickiej. Obecnie na terenie całej Prefektury jest 40 katechumenatów dla mężczyzn, w których przygotowuje się do Chrztu św. 1218 osób i 26 katechumenatów żeńskich, w których uczy się 382 kobiet w ubiegłym roku przyjęło Chrzest św. 581 pogan dorosłych. Nadto udzielono Chrztu św. 2404 dzieciom rodziców pogańskich. Najwięcej nawróceń jest w parafji Ku-lu.

Mamy także przekaz o codziennej modlitwie chińskich chrześcijan:

,,Jesu Szen Sin – cul kuo lui-kao u Czau-kuo!
(Najświętsze Serce Jezusa, niech Królestwo Twoje zstąpi do Chin!).

Niestety, pobyt misjonarzy w Chinach nie był długi i Wiadomości Misyjne przestały być wydawane. W roku 2005 Sekretariat Misyjny zaczął wydawać biuletyn informacyjny (od tego momentu zachowujemy numerację ciągłą), a od 2010 wydawany jest w formie drukowanej z kolorową okładką. W ciągu tych lat przez redakcję Wiadomości Misyjnych i członkostwo w Kleryckim Kole Misyjnym przewinęło się wielu kleryków i księży. Nie sposób zliczyć życzliwości i ofiar naszych darczyńców, ale każdemu z osobna pragniemy powiedzieć “Bóg zapłać!”

Korzystając z tej witryny, zgadzasz się zaakceptować naszą Politykę Prywatności i Politykę Cookies
Translate »