Przejdź do treści

Wiadomości Misyjne nr 49 (4/2018)

  • przez

W kolejnym numerze Wiadomości Misyjnych możemy przeczytać o m.in.:

  • Trzeba mieć pragnienia – świadectwo s. Sabiny Konopki SM
  • Druga część opowieści ks. Rafała Brukarczyka CM o Chile
  • O Ukrainie pisze ks. Tomasz Ważny CM
  • Sprawozdanie z Tygodnia Misyjnego “Pełni Ducha i posłani”
  • Relacja z czuwania misyjnego na Jasnej Górze

Nie zabrakło oczywiście wiadomości od MISEVI Polska oraz drugiej części historii pierwszego męczennika Zgromadzenia Misji – Tadeusza Lee.


Święci z sąsiedztwa

W najnowszej książce papieża Franciszka („Siła powołania”, Wydawnictwo św. Wojciech 2018, str. 26), która jest rozmową z papieżem na temat życia konsekrowanego, papież przytacza m.in. taką historię, która bardzo koresponduje z listopadową zadumą nad śmiercią i wiecznością:

„Opowiadał mi kardynał Hummes (emerytowany kardynał Sao Paulo), że gdy przemierza różne miejsca w Amazonii, ma zwyczaj odwiedzać cmentarze. I kiedy widzi, jak wielu zakonników i jak wiele zakonnic przewinęło się przez tamte rejony, i tam zakończyło swe życie, ogarnia go zdumienie i podziw. Zwłaszcza, gdy patrzy na daty wyryte na tablicach nagrobnych i uświadamia sobie ze wzruszeniem, w jakim wieku byli ci misjonarze. Wielu z nich zmarło jako ludzie młodzi. Niektórzy bardzo młodzi, może na skutek dżumy, malarii czy innej choroby. „Wszyscy oni – mówił – powinni być kanonizowani”. Nie wiem, czy nie ocieram się tu o herezję, ale myślę, że u takich osób powiązanie między konsekracją a świętością jest oczywiste. To są te osoby konsekrowane, święci dnia powszedniego, które nie przypisują sobie żadnego znaczenia, „święci z sąsiedztwa”, by przywołać wyrażenie, jakiego użyłem w adhortacji apostolskiej Gaudete et exsultate. To sposób życia, który niewątpliwie daje do myślenia”.

Zapraszamy do lektury, która dostarczy jeszcze więcej żywych i jakże aktualnych świadectw o świętych z sąsiedztwa.

Ks. Antoni Miciak CMKorzystając z tej witryny, zgadzasz się zaakceptować naszą Politykę Prywatności i Politykę Cookies
Translate »