Przejdź do treści

Z życia Holy Spirit Seminary w Bomanie

  • przez

W naszym seminarium każdego roku dwukrotnie spotykamy się na posiedzeniu Rady Nadzorczej, której przewodniczy arcybiskup Port Moresby, kard. John Ribat MSC. Specjalnie na te spotkania przygotowujemy sprawozdania. Prezentują je rektor, wicerektor, ojciec duchowny oraz koordynator duszpasterski. W moim sprawozdaniu oprócz danych statystycznych, finansowych i wychowawczych zawarłem także prezentację ważniejszych wydarzeń 2019 roku. I tym właśnie chciałbym się z Wami podzielić.

Zjazd kapłański

Tuż przed rozpoczęciem roku formacyjnego gościliśmy w seminarium ponad pięćdziesięciu młodych księży (do pięciu lat kapłaństwa). Ten, organizowany po raz pierwszy, tygodniowy zjazd kapłanów, w tym roku przeżywany pod hasłem: „CHRISTMEN FOR OTHERS ALIVE IN CHRIST”, sponsorowany był przez Kirche in Not. Prelekcje wygłosili m.in.: nuncjusz apostolski, arcybiskup Port Moresby, przewodniczący i sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Papui Nowej Gwinei i Wysp Salomona, psychiatra, ojciec duchowny, prawnik, moralista oraz rektor seminarium. Uczestnicy wyjechali bardzo zadowoleni, życząc sobie i nam, by podobne spotkania były organizowane również w kolejnych latach.

Nowy rok akademicki

Na początku lutego 2019 roku z trzymiesięcznych wakacji wrócili nasi klerycy i rozpoczęliśmy nowy rok akademicki. Wszystkich trzeba było przywieźć z pobliskiego lotniska, nie ma u nas bowiem dróg łączących stolicę kraju z innymi diecezjami (z wyjątkiem trzech, ale te nie mają kandydatów do kapłaństwa w seminarium). W pierwszym tygodniu klerycy odprawili pięciodniowe rekolekcje, których motto brzmiało: „TOWARDS DEVELOPING A REFLECTIVE LIVING”, prowadzone przez ojca duchownego, bardzo doświadczonego misjonarza z Filipin, który większość swojego kapłaństwa spędził pracując w seminariach. Po zakończeniu nauk rekolekcyjnych odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego w Katolickim Instytucie Teologicznym. Mszy Świętej przewodniczył biskup diecezji Kerema, Pedro Baquero SDB. Kilka dni później na dobry początek roku zorganizowaliśmy piknik na terenie seminarium, z ulubionym jedzeniem i programem rozrywkowym.

Program formacyjny seminarium oparty jest na wartościach i w każdym miesiącu wychowawcy przygotowują prezentację jednej z nich (np. w marcu – inicjatywa, w kwietniu – radość, w maju – mądrość), motywując alumnów, aby ta wartość była szczególnie obecna w ich codziennym życiu. Natomiast w ostatnią niedzielę miesiąca świętujemy urodziny kleryków i księży urodzonych w danym miesiącu – z tej okazji mamy uroczystą kolację z prezentami, tortem i lodami. Kilka razy do roku organizujemy wyjazdy w ciekawe miejsca, np. do muzeum narodowego, parlamentu, na plażę…

Nasze uroczystości

W piątki Wielkiego Postu odprawiamy Drogę krzyżową w kościele lub na zewnątrz. W październiku modlimy się na różańcu wraz z mieszkańcami pobliskiej parafii, wędrując z figurą Matki Bożej do tzw. setelmentów (slamsów), szkół i domów zakonnych usytuowanych w okolicy seminarium. W Wielkim Tygodniu celebrujemy procesję palmową, misterium Męki Pańskiej i obchodzimy Triduum Paschalne. Od kilku lat udaje się też na terenie seminarium zorganizować procesję Bożego Ciała. We wszystkich wspomnianych wydarzeniach liturgicznych uczestniczą licznie także wierni świeccy z parafii oraz z odległego od seminarium o kilkanaście kilometrów Port Moresby. Nadzwyczajnym wydarzeniem w 2019 roku była peregrynacja obrazu Miłosierdzia Bożego do parafii, domów zakonnych, szkół i także do naszego seminarium.

Formacja seminaryjna

Formacja intelektualna prowadzona jest w instytucji odrębnej od seminarium. W ciągu roku klerycy uczestniczą w wykładach, uczęszczając do Katolickiego Instytutu Teologicznego – rok akademicki podzielony jest na dziesięciotygodniowe trymestry. Na dwutygodniowe ferie alumni zazwyczaj rozjeżdżają się do wspólnot parafialnych sąsiedzkiej diecezji Bereina, gdzie udzielają się duszpastersko lub spędzają czas u swoich krewnych w Port Moresby.

Wszystkie inne aspekty formacji odbywają się na terenie naszego seminarium. Oprócz prowadzenia rutynowych zajęć, jak w każdym seminarium duchownym, wyjeżdżamy na sesje poza seminarium. W tym roku uczestniczyliśmy w spotkaniu w siedzibie Konferencji Episkopatu na temat ochrony nieletnich w Kościele, jak również w dwudniowym sympozjum misjologicznym z okazji nadzwyczajnego miesiąca misyjnego. Zapraszamy też do naszego seminarium gości prelegentów. I tak, świadectwem swojego życia i służbą ubogim dzieliła się Ana Maria Escano – Filipinka, od dzieciństwa związana bardzo mocno z Rodziną Wintentyńską; na sprawy ochrony nieletnich uwrażliwiała siostra Ancy ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Anny; gościliśmy także Siostry Miłosierdzia z Indonezji, które przybyły rozpoznać teren swojej przyszłej misji; działalność misyjną Papieskich Stowarzyszeń Misyjnych zaprezentował ks. Fabrizio Meroni PIME, ich sekretarz generalny. Wzorem poprzednich lat odwiedziła nas dr Uma Ambi, znana w kraju z programów telewizyjnych promujących zdrowie psychiczne, tym razem dzieląc się z nami bardzo osobistymi przeżyciami religijnymi. Nie zapomnieli o nas też Lloyd i Nancy Greenhaw z Teksasu, para charyzmatycznych ewangelizatorów, którzy co roku odwiedzają kilka diecezji w kraju, a przygotowując się do powrotnego lotu przez Pacyfik, dzielą się swoim doświadczeniem wiary z klerykami i księżmi z Holy Spirit Seminary.

Nowości z ostatniej chwili

W 2019 roku nie prowadziliśmy żadnych poważnych prac remontowych, co jednak nie oznacza, że nasz konserwator był bezrobotny (jak często pytam go w żartach), gdyż ciągle jest coś do naprawy. Obecnie czekamy na zatwierdzenie złożonych projektów stworzenia studia multimedialnego oraz wymianę samochodu terenowego, w planach mamy również organizację drugiego spotkania formacji ciągłej dla księży w średnim wieku.

W ostatnim roku udało nam się nieco upiększyć wnętrze seminarium. Na ścianie naszej sceny pojawiły się twarze Jezusa oraz dwudziestu dwóch przedstawicieli wszystkich prowincji Papui Nowej Gwinei. Dokonał tego miejscowy artysta malarz, który także, wraz ze współpracownikami, odnowił malowidło przedstawiające Ducha Świętego nad wejściem do kościoła, pomalował filary w jadalni, zaś jedną z belek u sufitu ozdobił wizerunkiem Jezusa, który w towarzystwie dwunastu lokalnych apostołów spożywa Ostatnią Wieczerzę.

Miało być krótko, więc na tym zakończę. Wszystkich, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o codziennym życiu seminarium w Bomanie zapraszam do obejrzenia zdjęć i poczytania komentarzy, które znajdują się na naszej stronie internetowej: hssbomana.org

Wraz z moimi współpracownikami pozdrawiam serdecznie z dalekiego południowego Pacyfiku Czytelników i Redaktorów „Wiadomości Misyjnych”, życząc Bożej Opieki na każdy dzień. Pamiętajcie o nas i o naszych klerykach w modlitwie.

ks. Jacek Tendej CM
Od 2013 r. jest rektorem seminarium w Papui Nowej Gwinei. Wcześniej przez prawie 13 lat był dyrektorem Liceum Ogólnokształcącego w Piekarach.

Korzystając z tej witryny, zgadzasz się zaakceptować naszą Politykę Prywatności i Politykę Cookies
Translate »