Przejdź do treści

„Z Maryją wyznajemy Chrystusa w Eucharystii”

  • przez

 

Sesja misjologiczna i czuwanie Papieskiej Unii Misyjnej na Jasnej Górze

Corocznie, w drugą niedzielę adwentu, u stóp Jasnogórskiej Pani w Częstochowie na modlitewnym, nocnym czuwaniu w intencji misji, misjonarzy i misjonarek pracujących na misjach spotykają się członkowie Papieskiej Unii Misyjnej oraz jej sympatycy. W 2019 roku spotkanie to odbyło się pod hasłem „Z Maryją wyznajemy Chrystusa w Eucharystii”. W modlitewnym, nocnym czuwaniu na Jasnej Górze wzięło udział około 400 osób, którym bliskie są sprawy misji, a tysiące ludzi, zwłaszcza starszych i chorych, łączyło się duchowo.

Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. w Kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej pod przewodnictwem bp. Stanisława Salaterskiego z diecezji tarnowskiej. Biskup w homilii wskazał na Maryję, jako wzór prawdziwego adorowania Jezusa w Eucharystii. „Od Niej uczmy się właściwej postawy, bowiem ona była pierwszym tabernakulum, spiesząc do św. Elżbiety, już wtedy zaczęła głosić Boże zbawienie światu. Cieszę się, że Papieska Unia Misyjna corocznie, organizując to spotkanie u stóp Matki Bożej, przypomina nam, aby nieść radość wiary innym, wspierać misjonarzy na pierwszej linii frontu” – powiedział bp Salaterski.

Po wspólnej Eucharystii uczestnicy udali się do auli o. Augustyna Kordeckiego, gdzie wysłuchali referatów o tematyce eucharystycznej. Sesję naukową otworzył dyrektor krajowy PDM (Papieski Dzieła Misyjne) ks. dr Tomasz Atłas, który podziękował przedstawicielom środowisk misyjnych w Polsce za zaangażowanie w obchody Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego. „Ten błogosławiony czas był odnowieniem i rozpaleniem zapału misyjnego, a także poszukiwaniem jeszcze większej motywacji do zaangażowania misyjnego” – powiedział dyrektor krajowy PDM.

O Eucharystii, jako umocnieniu i posłaniu mówił ks. dr Tomasz Herc, liturgista. Podkreślił, że każdy ochrzczony ma swoje miejsce w Kościele misyjnym, a Eucharystia, jako źródło i szczyt chrześcijańskiego życia, umacnia w byciu uczniem-misjonarzem i jest posłaniem z Dobrą Nowiną aż na krańce świata.

Następnie administrator apostolski w zachodnim Kazachstanie, w Atyrau, ks. Dariusz Buras dał świadectwo o Kościele, w którym posługuje. „Miejscowi katolicy, których jest niewielu, bo ok. 600 osób praktykujących, zachowali wiarę, spotykając się jedynie w niewielkich wspólnotach bez kapłanów, cierpiąc prześladowania, aż do przyjazdu misjonarzy. To często oni uczą nas prawdziwej i prostej wiary, miłości do Boga i człowieka. Uczymy się od nich pokory i nadziei” – podkreślił ks. Buras. Atyrau to miasto w zachodnim Kazachstanie. Administracja apostolska powstała tam w lipcu 1999 r. Podzielono wówczas Kazachstan pod względem kościelnym na cztery części: administratury apostolskie w Astanie (stolica kraju), Ałma Acie i Atyrau oraz diecezję w Karagandzie. Wtedy został mianowany pierwszy administrator apostolski dla Atyrau, który objął powierzoną mu funkcję na terenach dwa i pół razy większych aniżeli Polska.

„Dla nas jest to wielka radość, że możemy dawać świadectwo o tym, że ten Kościół praktycznie od zera rozrósł się dzisiaj do wspólnot, w których mamy około tysiąc osób. Dlatego jest to dla nas wielka radość. To jest najważniejsze dzisiaj – każdemu człowiekowi dawać nadzieję, która pochodzi ze słowa Bożego, która pochodzi od Boga samego, i dawanie świadectwa radości tym, do których idziemy, których spotykamy” – podsumował ks. Buras.

Na sam koniec spotkania w auli o. Kordeckiego ks. Tomasz Atłas i ks. Maciej Będziński podzielili się świadectwem tego, co zobaczyli i czego doświadczyli, odwiedzając misjonarzy we wspólnotach Kościoła w Gabonie i Tanzanii.

Po Apelu Jasnogórskim, któremu przewodniczył ks. Tomasz Atłas, rozpoczęło się całonocne czuwanie modlitewne. Modlitwie różańcowej przed północą przewodniczyły róże Żywego Różańca z parafii Chrystusa Króla w Jabłonowie Pomorskim w diecezji toruńskiej. Następnie adorację Najświętszego Sakramentu w duchu misyjnym poprowadzili klerycy ze Zgromadzenia Misjonarzy Klaretynów. Odbyła się także prezentacja i świadectwa studentów Centrum Formacji Misyjnej, przygotowujących się do wyjazdu na misje. Mszy św. o północy przewodniczył bp Jacek Kiciński CMF z diecezji wrocławskiej, który powiedział, że „nie można lepiej wraz z Maryją trwać przy Chrystusie jak na Eucharystii”. Po Mszy św. odbyło się nabożeństwo misyjne prowadzone przez Siostry Franciszkanki Misjonarki Maryi, ubogacone radosnym, pełnym entuzjazmu śpiewem. W tym też czasie sekretarz krajowy Papieskiej Unii Misyjnej o. Luca Bovio IMC, który prowadził czuwanie, przyjął czterech nowych członków: dwie siostry zakonne, kleryka i osobę świecką. Czuwanie zakończyło się o godz. 4.00 rano, jutrznią i uroczystym zawierzeniem Pani Jasnogórskiej misyjnych spraw Kościoła w Polsce.

Do otaczania troską misji włączeni są szczególnie członkowie Róż Różańcowych w myśl założycielki dzieła Pauliny Jaricot, o której beatyfikację trwa modlitwa, zwłaszcza podczas nocnego czuwania.

Sesję misjologiczną oraz czuwanie zorganizowała Papieska Unia Misyjna. Jej celem jest formacja misyjna kapłanów, zakonników i sióstr zakonnych, seminarzystów, świeckich animatorów misyjnych, a za ich pośrednictwem kształtowanie świadomości misyjnej katolików.

Kl. Rafał Malinowski

Zdjęcia pochodzą ze strony: pum.missio.org.pl

Korzystając z tej witryny, zgadzasz się zaakceptować naszą Politykę Prywatności i Politykę Cookies
Translate »