Przejdź do treści

List ks. Wizytatora po wizycie w Danii

  • przez

W dniach od 5 do 8 grudnia br. odwiedziłem wraz z ks. Krzysztofem Wałaszkiem CM, ekonomem Prowincji, pracującego w Danii ks. Wiesława Staszko CM. Nasza misja w Danii jest kontynuacją pracy ewangelizacyjnej prowadzonej przez misjonarzy holenderskich.

Dania to kraj, w którym dominującą religią jest wyznanie ewangelicko-augsburskie (luteranizm), choć niespełna 5 % praktykuje na co dzień. Katolicy stanowią 8 % populacji i jest ich około 50 tys. W Danii istnieje tylko jedna diecezja katolicka w Kopenhadze, na terenie której działa 40 parafii i pracuje 70 księży. Na czele Kościoła katolickiego stoi ks. bp Czeslaw Kozon, duchowny polskiego pochodzenia.

Ks. Wiesław Staszko CM pracuje w parafii pod wezwaniem św. Wincentego a Paulo w mieście Helsingør, oddalonym około 40 km na północ od Kopenhagi. Helsingør liczy 46 tys. mieszkańców i jest znany jako miejsce akcji sztuki teatralnej Williama Szekspira „Hamlet” (w mieście można zwiedzić usytuowany nad morzem zamek Hamleta). Dzięki swojemu położeniu Helsingør to także bardzo popularny i znany port jachtowy.

Wspólnota katolicka w parafii św. Wincentego a Paulo w Helsingørze liczy ok. 1000 wiernych, z czego połowa to Duńczycy, a pozostali to Polacy, Wietnamczycy, Włosi i inne nacje. Choć w nabożeństwach uczestniczy przeważnie mała grupa wiernych, w parafii podejmowane są liczne działania o charakterze ewangelizacyjnym, charytatywnym itp. Na przykład w ostatnią niedzielę zorganizowano spotkanie wigilijne połączone z Mszą św., w którym uczestniczyło 60 osób.

Bardzo dziękuję ks. Wiesławowi za serdeczne przyjęcie nas w Helsingørze, a przede wszystkim za wieloletnią gorliwą posługę kapłańską i misjonarską w Danii. Całej Wspólnocie Parafialnej życzę Bożego błogosławieństwa na zbliżające się Święta Narodzenia Pańskiego i Nowy Rok. ks. Paweł Holc CM, wizytator

 
Korzystając z tej witryny, zgadzasz się zaakceptować naszą Politykę Prywatności i Politykę Cookies
Translate »