Przejdź do treści

Polska misja na Islandii

  • przez

Polska Prowincja Zgromadzenia Misji w marcu 2023 r. rozpoczęła współpracę diecezją rejkiawicką, która obejmuje całą Islandię.

Nasz wizytator ks. Paweł Holc CM i ekonom prowincji ks. Krzysztof Wałaszek CM podpisali umowę w kwietniu br. z biskupem diecezjalnym Davidem Tencerem OFM Cap. Do pracy na 5 lat zostali posłani ks. Damian Wyżkiewicz CM i ks. Krzysztof Śliwa CM. Po upływie 5 lat umowa może zostać przedłużona na kolejne 5 lat.

Na Islandii wcześniej pracował przez 30 lat holenderski konfrater ks. Hubertus Oremus CM, który zmarł w 2012 r. i jest pochowany na cmentarzu przy katedrze w Rejkiawiku. Ks. Damian i ks. Krzysztof zostali posłani do parafii św. Franciszka z Asyżu w Stykkishólmur w zachodniej części kraju. Ks. Damian został mianowany proboszczem i odpowiedzialnym za organizację katechezy w Islandii, natomiast ks. Krzysztof został wikariuszem i głównym kapelanem więziennictwa w Islandii. Obaj są odpowiedzialni za formację duchowieństwa i misje ludowe.

Parafia w Stykkishólmur liczy ok. 2 500 wiernych różnych narodowości, szczególnie Islandczyków, Polaków, Portugalczyków i Filipinów. Stykkishólmur jest miastem turystycznym, dlatego kościół jest otwarty dla wszystkich gości. Księża odprawiają w niedziele Msze w Stykkishólmur i 4 miejscowościach: Grundarfjörður, Ólafsvík, Borgarnes i Akranes. Najdalsza miejscowość jest oddalona o 180 km. Na terenie parafii znajduje się najważniejsze sanktuarium maryjne w Maríulind. Co roku 12 lipca odbywa się narodowa pielgrzymka. Nasza parafia jest odpowiedzialna za organizację. Przy parafii działa oratorium dla dzieci. W parafii służą 3 siostry z argentyńskiego zgromadzenia Służebnic Pana i Najświętszej Maryi Panny z Matary. Pogoda w Stykkishólmur jest umiarkowana morska. W lecie trwają dni polarne i przez całą noc jest jasno. Temperatura to ok. 15 stopni Celsjusza. Natomiast w zimie trwają noce polarne. Słońce wschodzi o 11.00 i zachodzi o 14.00. Temperatura spada do -5 stopni Celsjusza. Przez cały rok jest wietrznie.

Korzystając z tej witryny, zgadzasz się zaakceptować naszą Politykę Prywatności i Politykę Cookies
Translate »